text.skipToContent text.skipToNavigation

Apple iPhone 15 128GB Black, смартфонID EK000560937

Apple iPhone 15 128GB Black, смартфонID: EK000560937

НОКАУТ ПОНУДА: Искористи попусти до 60% + 5% дополнитено со MASTER CARD картичките! Дознај повеќе овде!

Купувајте до 24 рати БЕЗ КАМАТА комотно од вашиот дом. Повеќе погледнете овде!

63.690 ден

Цена
49.999 ден

Master Card 5% попуст!

* 6,1" Super Retina XDR OLED екран * Процесор Apple A16 Bionic (4 nm) * Двојна камера, 48MP главна  Дознај повеќе

Бесплатна достава

Доставуваме веќе од 18.06.2024

Гаранција: 2 год.

Платете во готово на доставувачот, со интернет банкарство, онлајн со картички еднократно и на рати

Враќањето на производот е возможно во рок од 14 дена

* 6,1" Super Retina XDR OLED екран

* Процесор Apple A16 Bionic (4 nm)

* Двојна камера, 48MP главна 

Dynamic Island - кога нештата сами ќе излезат


 

Кога нешто се појавува како меур, само допрете и задржете за да дејствувате на него. Dynamic Island се проширува за да можете да дознаете кога доаѓа вашата вечера, да го премотате вашиот подкаст или да видите дали вашите AirPods се поврзани и нивното ниво на батерија.

Candy

 

Почекајте за повеќе информации

Ако две активности се одвиваат во исто време, Dynamic Island е поделен на два дела. Така, сега можете да разговарате со вашиот пријател и да внимавате на вашиот тајмер. Или следете го резултатот на вашиот тим додека го проверувате вашето темпо на трчање. Само допрете и задржете за да проширите една од активностите или допрете за да отворите апликација.

Candy2

 

Сите видови на активности


Dynamic Island може да ве извести ако вашиот лет доцни, да го следи вашето пешачење и да ви каже кога ќе заврши тренингот. Постојано се додаваат нови апликации, па станува сè покорисно.


 

 

Екран кој свети на сило сонце.

Дисплејот Super Retina XDR е до двапати посветол на сончева светлина во споредба со iPhone 14, така што навистина ќе ја забележите разликата. И големото засилување на врвната HDR осветленост ги прави филмовите — па дури и видеата што ги снимате — побрилијантни.

Candy

 

Почекајте за повеќе информации

StandBy го претвора вашиот iPhone во ново искуство на цел екран со видливи информации што можете да ги видите оддалеку. Само оставете го настрана додека се полни за да се прикаже времето, да се прикажат вашите омилени фотографии или да се внимава на виџетите.

Candy2

 

Елегантен дизајн во пет бои


 

 

Создавање боја по хемија

Суперфините метални јони ја вградуваат бојата во стаклото - со уникатна формулација за секоја боја. Стаклото потоа се полира со нанокристални честички и се гравира за да се создаде текстуриран мат финиш

Candy

 

Дизајн во кој се осеќаш баш како што треба

Алуминиумската рамка е многу издржлива, а новите обликувани рабови уште подобро се вклопуваат во раката

Candy2

 

Целосно нова главна камера од 48 MP за правење фотографии што го одземаат здивот


Повеќе простор за зумирање. Три нивоа на зум со оптички квалитет ви овозможуваат без напор да ја врамите совршената фотографија од местото каде што сте.


2x: Изберете 2x телефото зум за тој совршен одблиску.Slika

1x

Изберете 1x за детални снимки од среден опсег.

0.5x

Изберете 0,5x за да снимите многу повеќе од сцената со Ultra Wide камерата.

Ноќен режим

Ноќниот режим автоматски се активира во особено темни сцени и сега снима уште побогати бои и поостри детали.

Паметен HDR

Кога осветлувањето е силно или нерамномерно, најновиот Smart HDR интелигентно ги оптимизира и вашиот предмет и позадината. На овој начин ќе добиете убава боја и уште поверни тонови на кожата.

 

Фокус-покус, магични нови чекори


Користете 2x телефото оптички квалитет за да зумирате и да го врамите совршениот портрет од местото каде што сте. Треба уште поблиску? Користете континуирано зумирање за да зумирате уште повеќе.

Новиот Photonic Engine ги надминува вашите портрети. Ги комбинира најдобрите пиксели од слика со супер висока резолуција со друга оптимизирана за снимање светлина.

Така, добивате слика од 24 MP со двојно поголема резолуција. Совршено е за секојдневни фотографии - во големина на датотека доволно мала за складирање и споделување.


 

Целодневно траење на батеријата


 

A16 Bionic чип - проверена моќност


A16 Bionic работи со сите видови напредни функции. Како пресметковна фотографија што се користи за следната генерација фотографии и портрети од 24 MP. Звучна изолација за телефонски повици. И мазни перформанси за игри со интензивна графика. Сето тоа со неверојатна ефикасност за долго траење на батеријата. Не е ни чудо што започна како Pro чип.


 

USB-C компатибилен


Турбо полнење: Полнете до 50% за околу 30 минути со 20W USB-C адаптерот за напојување. Или додадете MagSafe полнач за брзо и ефикасно безжично полнење. (Двете се продаваат одделно.)

Ах, овде сте:Сакате да најдете пријател на преполна железничка станица или зафатен парк? Не гледајте подалеку од Прецизно наоѓање за Најдете ги моите пријатели. Напојувано со нов, втора генерација на Ultra Wideband чип, Precision Finding сега има три пати поголем опсег, така што може да ве доведе директно до нив.

iPhone 15 воведува прецизно наоѓање за Find my Friends: за да се овозможи прецизно наоѓање, пријателите со iPhone 15 Pro или iPhone 15 можат да ја споделат својата локација само со вас користејќи Find My. Тоа е едноставно - и приватно.

Поврзете се овде, таму и секаде!

eSIMго поедноставува патувањето. Само активирајте ја eSIM-картичката за земјата што ја посетувате пред да одите. Или кога ќе пристигнете.

5G обезбедува супер-брзо искуство за да можете да остварувате висококвалитетни FaceTime повици, брзо да преземате датотеки и да играте игри со повеќе играчи во реално време во движење. 10

Wi-Fiе брз. Така можете да проследувате филмови со највисока резолуција. И остварувајте повици преку Wi-Fi без проблем.


Во итен случај, iPhone го има грбот


Итен SOS преку сателит

 • Ако сте се обиделе да повикате 911, но немате мобилна услуга или Wi-Fi, можете да го користите вашиот iPhone за да испратите текстуална порака до службите за итни случаи преку сателит.
 • За да заштеди време, iPhone однапред вчитува важни прашања за да ја процени вашата ситуација. Само допрете за да одговорите. Потоа iPhone ќе ви покаже каде да го насочите телефонот за да останете поврзани и да избегнувате пречки како планини.
 • Запомнете, во зависност од условите може да потрае од 15 секунди до повеќе од една минута.

Откривање на судир

 • iPhone може да открие тежок пад и да повика помош ако не можете.
 • Хардверските сензори и напредните алгоритми за движење идентификуваат знаци на судир, како што се ненадејни промени во брзината и насоката или промени во притисокот во кабината предизвикани од активирањето на воздушното перниче.
 • Потоа, iPhone може да се јави на 911 и да ги извести вашите контакти за итни случаи.
 • Над 1 милион часа реални податоци за возење и судири му помагаат на iPhone да препознае несреќи.
Slika

Помош на пат преку сателит

 • Ако автомобилот ви се расипе и сте отфрлени од неуспешниот пат без мобилна услуга или Wi-Fi, сепак можете да го користите вашиот iPhone за помош.
 • Прво, испратете нова порака за помош на пат и следете ги едноставните чекори на екранот за да видите како да се поврзете — и да останете поврзани — со сателитот. Потоа допрете за да одговорите на неколку клучни прашања, како што се моделот на автомобил и каква помош ви треба.
 • Откако ќе одговорите, ќе бидете поврзани со давател на помош на пат AAA, кој може да испрати некого со соодветна опрема за да ви помогне повторно да започнете со работа. Немате членство? Не се грижи. Сè функционира, дури и ако не сте член.

 

Дизајниран да направи разлика


iPhone 15 содржи повеќе рециклирани материјали од кога било:

 • 100 % рециклиран кобалт во батеријата
 • 100 % рециклирана бакарна фолија во MagSafe индуктивниот полнач

Сега 99% од пакувањето на iPhone е базирано на влакна, со 100% рециклирани или одговорни дрвени влакна. И сè уште нема пластична обвивка околу кутијата. Нашите продавници, канцеларии и центри за податоци веќе се јаглеродни неутрални. До 2030 година, така ќе бидат и нашите производи.

 

Slika


Апликацијата Health
ви го олеснува пристапот до информациите за вашето здравје и фитнес - и безбедно споделување пристап со апликациите, семејството и лекарите.


Лозинките
ја елиминираат потребата од лозинки на апликациите и веб-локациите со користење на единствени дигитални клучеви. Само користете Touch ID или Face ID за автентикација. Едноставно и безбедно.


Safari Enhanced Private Browsing
ги заклучува прозорците за прелистување кога не се користат, ги блокира познатите тракери да се вчитуваат и ги отстранува URL-адресите за следење.

 

Slika


Ако сте изложени на ризик да ја изгубите способноста за зборување, Personal Voice ви овозможува да креирате глас што звучи како вас, за да можете да комуницирате со него користејќи Live Speech за повици и разговори.


VoiceOverе читач на екран кој им кажува на слепите или лицата со слаб вид што точно се случува на iPhone. Може да опише пријатели, предмети, текст, фотографии, па дури и графикони во големи детали.


Assistive Access
им помага на корисниците со когнитивни попречености да ги приспособат апликациите и искуствата. На пример, Messages може да понуди алатки за визуелна комуникација, како што се видео пораки, а почетниот екран може да нагласи голем текст и икони.

 

iOS 17 - секој ден се подобар


iOS 17 носи нови функции за подобрување на работите што ги правите секој ден. Изразете се како никогаш досега кога некому му се јавувате или пишувате пораки. Споделете содржина на практични нови начини. И направете уште повеќе со новите искуства за вашиот iPhone.

  • Постер за контакт. Создадете свој постер што ќе го гледаат контактите кога ќе се јавите. Изберете ја вашата омилена слика или Memoji, поврзете ги со омилениот фонт и ете ја имате - вашата сопствена визит-карта.
  • NameDrop. Сакате да разменувате информации за контакт со некого? Само приближете го вашиот iPhone до нивниот. И двајцата можете да изберете што сакате да споделите и информациите се пренесуваат веднаш.
  • Налепници во живо.. Допрете и задржете објект на фотографијата за да го подигнете од позадина и да создадете налепница. Додадете ефекти како Puffy и Shiny. Или креирајте анимирани налепници од Live Photos.

Тип на производ Смартфон телефони
Бренд Apple
Боја Црна
Гаранција 2 год.
Големина на екран 6.1 "
Тип на екран Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 1179x2556
Интерна меморија 128 GB
Проширлива меморија Ne
RAM Меморија 6 GB
Задна камера 48 + 12 MP
Предна камера 12 MP
тип на процесор Apple A16 Bionic (4 nm), Hexa-core (2x3.46 GHz Everest + 4x2.02 GHz Sawtooth)
Kапацитет на батерија 3349 mAh
SIM Single SIM
Тип на оперативен систем iOS 17
Оперативен систем iOS
Останато IP68 otpornost na vodu i prašinu, NFC, 15W brzo punjenje baterije, face ID, akcelerometar, žiroskop, blizina, kompas, barometar. Zbog smanjenja zagađivanja okoliša Apple je iz paketa uklonio USB adapter za napajanje i EarPods. Kabel USB-C ostavljen je u paketu.
Висина 147.6 mm
Ширина 71.6 mm
Длабочина 7.8 mm
Овој производ до сега никој го нема оценетo, бидете први!