text.skipToContent text.skipToNavigation

Xiaomi 13 8GB/256GB, Flora Green, смартфонID EK000547195

Xiaomi 13 8GB/256GB, Flora Green, смартфонID: EK000547195

Купувајте до 24 рати БЕЗ КАМАТА комотно од вашиот дом. Повеќе погледнете овде!

Цена
60.999 ден

* 6,36" OLED, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+ екран * Snapdragon 8 Gen 2 5G процесор  Дознај повеќе

Бесплатна достава

Доставуваме веќе од 12.03.2024

Гаранција: 2 год.

Платете во готово на доставувачот, со интернет банкарство, онлајн со картички еднократно и на рати

Враќањето на производот е возможно во рок од 14 дена

* 6,36" OLED, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+ екран

* Snapdragon 8 Gen 2 5G процесор

* LEICA 50MP главна камера, 67W брзо полнење на батеријата

 

,

Xiaomi 13 е водечки компактен модел од 2023 година со Snapdragon 8 Gen 2, 8GB LPDDR5X RAM, 256GB UFS 4.0 ROM, батерија од 4500mAh со полнење од 67W, 50W безжично полнење и 6,36-инчен екран со 1 nit 2,006 H. Тројната камера е создадена во соработка со Leica, а ја предводи сензорот Sony IMX800. Камера со ултра широк агол од 12 мегапиксели и телефото објектив од 10 мегапиксели со зум од 3,2x го прават паметниот телефон нов лидер во технологијата на камерата.

 

Само најдобар процесор

Како и претходните години, Xiaomi исто така го опреми овој модел со моменталниот најдобар и најбрз процесор. Snapdragon 8 Gen 2 нуди брзина на часовникот до 3,2 GHz, опремен е со Adreno 740 GPU и импресионира со врвни резултати и висока енергетска ефикасност. Дарежливите 8 GB LPDDR5X RAM и 256 GB UFS 4.0 ROM го комплетираат веќе силно поставување. Без сомнение, Xiaomi 13 е еден од најбрзите паметни телефони во 2022 година.

 

Камера во соработка со Leica

Тројната камера на задната страна на куќиштето ја предводи сензорот Sony IMX800 од 50 мегапиксели со решетка f/1.8 и OIS. Камерата со ултра широк агол од 12 мегапиксели со решетка f/2.2 ветува панорамски снимки со врвен квалитет. Истото важи и за телефото објективот од 10 мегапиксели со OIS и 3,2x оптички зум. Предната камера има 32 мегапиксели RGBW сензор кој ветува висококвалитетни селфи.

 

Брз OLED екран

Се разбира, Xiaomi 13 смета и на бескомпромисен квалитет на екранот: култниот бренд од Далечниот Исток се потпира на 6,36-инчен AMOLED E6 Dolby Vision екран со LTPO 4.0 технологија. Плочката исто така поддржува висока енергетска ефикасност и извонреден квалитет на сликата со поддршка за HDR10+. Благодарение на максималната осветленост од 1900 nits, директната сончева светлина повеќе не е проблем.

 

Кратко полнење, долга употреба

Токму тоа го ветува Xiaomi 13, бидејќи внатрешниот извор на енергија е задоволително голем 4500 mAh. OLED панелот за заштеда на енергија и енергетски ефикасниот процесор на Qualcomm овозможуваат многу долго траење на батеријата. Батеријата се полни до 67 W преку USB C кабел. Можно е и безжично полнење со максимални 50 W. Така, паметниот телефон може доволно да се наполни во рок од неколку минути и може да се користи неколку часа.

 

Максимално опремен

Како што доликува на уред од оваа класа, Xiaomi 13 е опремен со сите вообичаени стандарди и е заштитен од вода и прашина според IP68. Благодарение на чипот NFC, бесконтактното плаќање не е проблем. Поврзувањето со интернет е опционално воспоставено преку Dual 5G или WiFi 6E. Безжичните уреди може да се поврзат со Xiaomi 13 преку Bluetooth 5.3. Висококвалитетните стерео звучници, како и поддршката за Hi Res Sound обезбедуваат добро акустично искуство. Има и сензор за отпечатоци на екранот и MIUI 13 базиран на Android 13.

Тип на производ Смартфон телефони
Бренд Xiaomi
Боја Зелена
Гаранција 2 год.
Големина на екран 6.36 "
Тип на екран OLED, 1080 x 2400, 120 Hz
Интерна меморија 256 GB
Проширлива меморија нема
RAM Меморија 8 GB
Задна камера 48 + 12 + 12 MP
Предна камера 12 MP
тип на процесор Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
Kапацитет на батерија 4500 mAh
SIM Dual SIM
Тип на оперативен систем Android 13
Оперативен систем Android
Висина 152.8 mm
Ширина 71.5 mm
Длабочина 8 mm
Овој производ до сега никој го нема оценетo, бидете први!