text.skipToContent text.skipToNavigation

Apple MacBook Air 13.3" mgn63cr/a, M1, 8GB RAM, 256GB, Space Grey, лаптопID EK000486147

Apple MacBook Air 13.3" mgn63cr/a, M1, 8GB RAM, 256GB, Space Grey, лаптопID: EK000486147

НОКАУТ ПОНУДА: Искористи попусти до 60% + 5% дополнитено со MASTER CARD картичките! Дознај повеќе овде!

Купувајте до 24 рати БЕЗ КАМАТА комотно од вашиот дом. Повеќе погледнете овде!

Со секој лаптоп подаруваме гратис торба за лаптоп!
Потребно е заедно со лаптопот да ја додадете и торбата на линкот погоре.
Акцијата трае до 30.06. или додека има залиха.

73.290 ден

Цена
49.990 ден

Master Card 5% попуст!

Apple MacBook Air 13.3-inch лаптоп 13,3" Retina 2560x1600 400nits 8-core Apple M1 8GB RAM unified меморија 256GB SSD диск Apple Graphics macOS Big Sur  Дознај повеќе

Бесплатна достава

Доставуваме веќе од 18.06.2024

Гаранција: 1 год.

Платете во готово на доставувачот, со интернет банкарство, онлајн со картички еднократно и на рати

Враќањето на производот е возможно во рок од 14 дена

Запознајте го новиот MacBook Air.

 

  13,3" Retina екран
  Напреден 8-јадрен Apple M1 чип со високи перформанси
  8GB RAM меморија
  Брз SSD диск со капацитет од 256GB
  Моќна интегрирана графика
  Тастатура со позадинско осветлување
  49,9Wh Li-Polymer батерија

 

 

MacBook Air

Power. It’s in the Air.

MacBook Air со M1 е неверојатно пренослив лаптоп - пргав е и брз, со тивок дизајн без вентилатор и прекрасен Retina екран. Благодарение на неговиот тенок профил и целодневната траење на батеријата, овој воздух се движи со брзината на леснотијата.M1 Chip

Мал чип. Џиновски скок.

M1 е нашиот прв чип дизајниран специјално за Mac. Силиконот на Apple ги интегрира процесорот, графичкиот процесор, невронскиот мотор, влезот/излезот и многу повеќе на еден мал чип. Преполн со неверојатни 16 милијарди транзистори, M1 обезбедува исклучителни перформанси, приспособени технологии и неверојатна енергетска ефикасност - голем напредок за Mac.

ПРОЦЕСОР

8-јадрен процесор Го проголтува задачите. Спие батерија.

Процесорот на M1 не е само неверојатно брз - тој ги балансира јадрата со високи перформанси со јадрата со ефикасност што ги уништуваат секојдневните работни места додека користат многу помалку енергија. Со таков вид на процесорска моќ, MacBook Air може да преземе интензивни задачи како што се уредување видео на професионално ниво и игри со акции.

ГРАФИЧКИ ПРОЦЕСОР

7-јадрен GPU
Играј силно. Работи магично.

Графичкиот процесор во M1 испорачува молскавично-брза интегрирана графика. Така, можете да креирате, уредувате и беспрекорно да репродуцирате повеќе преноси на видео со целосен квалитет 4K без да пуштате рамка.

All-day battery life

До 18 часа непрекината работа.

Термална ефикасност

Без вентилатор.
Без звук.

Само воздух.

 

Машинско учење

16-јадрен Neural Engine способен за 11 трилиони операции во секунда. Обработете го тоа. Апликациите на MacBook Air може да користат машинско учење (ML) за автоматско ретуширање на фотографиите како професионалец, да ги направат паметните алатки како што се магични стапчиња и аудио филтри попрецизни при автоматско откривање и многу повеќе. Тоа не е само моќ на мозокот — тоа е моќта на целосниот куп ML технологии.

macOS

Моќта на macOS на M1.

macOS го отклучува потенцијалот на чипот M1 и го трансформира Mac со сосема нови начини за работа и игра. Поврзете се, споделувајте и создавајте како никогаш досега користејќи FaceTime и Messages. Истражувајте ја интернетот на рационализираниот Safari, најбрзиот прелистувач во светот.2 И работете преку Mac и другите ваши уреди на Apple со универзална контрола. macOS вклучува и водечки карактеристики за приватност во индустријата и најдобра безбедност во својата класа.

Брзина и одзивност

Чипот M1 и macOS работат заедно за да го направат целиот систем побрз. MacBook Air веднаш се буди од спиење. Секојдневните задачи од прелистување фотографии до прелистување на Safari се побрзи. А вашите најтешки апликации имаат пристап до моќта што им е потребна.

Повеќе моќ. Се буди веднаш.

Огромна колекција на апликации

Сите ваши апликации кои се користат брзо работат во macOS - вклучувајќи го и Microsoft 365 и многу од вашите омилени апликации за iOS. И со преку 10.000 апликации и приклучоци оптимизирани за силиконот на Apple, вашата креативна иднина е широко отворена.

 

Унифицирана меморија

The do‑it‑all notebook добива „направи го“ неверојатното сеќавање. Чипот M1 носи до 16 GB супербрза унифицирана меморија. Овој единствен базен на меморија со голема ширина на опсег и ниска латентност им овозможува на апликациите ефикасно да споделуваат податоци помеѓу процесорот, графичкиот процесор и невронскиот мотор — така што сè што правите е брзо и течно.

 

MacBook Air
може да чува
тајна.

 

Retina дисплеј

Животни бои
за нереална убавина.

Сликите добиваат нови нивоа на детали и реализам на брилијантниот Retina дисплеј од 13,3 инчи и резолуција 2560 на 1600. Текстот е остар и јасен. Боите се светли и живописни. А стаклото оди право до работ на куќиштето, така што ништо не го одзема вашиот прекрасен поглед.

P3 wide color gamut

Поширока палета на бои на екранот.

25% повече бои во однос на sRGB
 

True Tone технологија

Добар изглед. И лесно за очите. MacBook Air автоматски ја прилагодува температурата на бојата на екранот на вашата околина за поприродно доживување при гледањето.

Камера и микрофон

Вие сте во живо во Етер.

Процесорот за сигнали за слика во чипот M1 ви помага да изгледате најдобро за секој повик и видеоконференција на FaceTime. Три вградени микрофони обезбедуваат да се слуша она што го кажувате без разлика дали сте на повик, диктирате белешка или прашувате Siri за времето.

FaceTime HD камера

Добијте јасни, остри слики. Погледнете неверојатни детали во сенките и нагласувањата. А, откривањето лице го користи невронскиот мотор за да го подобри мапирањето на тонови и прецизноста на боите за тонови на кожа со природен изглед.

Three-microphone array

Кажете им „Здраво“ на микрофоните што се фокусираат на вашиот глас наместо на она што се случува околу вас.

Магична тастатура

Само напред. Земете ги клучевите.

Кога тастатурата типува како сон, а сепак прави многу повеќе, тоа е магија. Со претходно програмирани кратенки, корисните функции се лесни за пристап. Добијте помош од Siri, менувајте јазици на тастатурата, одговарајте со совршени емотикони, најдете документи со Spotlight - има толку многу што можете да направите со само еден допир. А копчињата со позадинско осветлување со сензор за амбиентална светлина ви помагаат да пишувате во поставки за слаба осветленост.

Тип на производ Лаптопи
Гаранција 1 год.
Боја Сива
Бренд Apple
Намена на лаптопот Ultrabook
екран на допир Не
Големина на екран 13.3 "
Резолуција на екран 2560 x 1600
Бренд на процесор Apple
Серија на процесор M1
Број на јадра во процесорот 8
RAM Меморија 8 GB
Капацитет SSD 1 256 GB
посебна графичка картица Не
Модел на графичка карта Apple Graphics
Оперативен систем MacOS
Осветлена тастатура Да
Оптичка единица Не
Број HDMI 0
LAN (RJ45) 0
USB 2.0 0 kom
USB 3.0 0 kom
USB 3.1 gen1 0 kom
USB 3.2 0 kom
USB тип C 2 kom
WiFI вграден Да
Bluetooth Да
Број на батериски ќелии 2
Маса 1.24 kg
Овој производ до сега никој го нема оценетo, бидете први!